Prognoza cen złota i przewidywania na lata 2022, 2023-2025 i późniejsze

Istnieją różne czynniki, które wpływają na wartość złota i ich decyzje. Na początku zaznaczmy, że wskaźniki z roku 2020 mogą nie pokrywać się z tym, czego doświadczymy w przyszłych latach. Tutaj przeczytasz więcej o tym, czy warto inwestować w złoto. Demografia jest po stronie Indii, ale potencjał wzrostu może być zablokowany przez samą skalę zmian, braków w edukacji i technologii. W Afryce jest jeszcze większy potencjał, ale „podróż jest także dłuższa i kręta”.

Od początku roku akcje spółki podrożały o blisko 150 proc. Sprawdzamy, co dalej z notowaniami giełdowego producenta papieru. Jest rekomendacja dla akcji Allegro z ceną docelową powyżej 35 złPaweł Szpigiel, analityk BM badanie godaddy pokazuje wpływ pandemii na firmy mBanku, w raporcie z 5 sierpnia podwyższył rekomendację dla akcji Allegro z akumuluj do kupuj. „Podstawy są takie same dla złota i srebra, ale srebro porusza się w znacznie bardziej niestabilny sposób.” – powiedział.

Jak zachowuje się złoto w czasie kryzysu?

Złoto jest w swoim ogólnym trendzie wzrostowym od listopada 2018 roku. Co więcej, podczas wszystkich kryzysów, krachów i recesji, notowania tego kruszcu rosły. Uważa się, że ceny złota wzrastają przede wszystkim wtedy, gdy dane wydarzenie ma poważny wpływ na gospodarkę USA i kurs dolara amerykańskiego.

Poziomu stóp procentowych w tym kraju – o ile oczekiwania wskazują raczej na podwyżkę o 0,75 pkt. Procentowego, to pod uwagę brany jest także scenariusz podwyżki o cały punkt procentowy. Srebro kontynuuje wyprzedaż Dodatkowo, presję podażową na rynku srebra wywierają obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie. O ile bowiem złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań na rynkach finansowych, to srebro jest wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle. A to oznacza, że strach przed recesją wywiera negatywny wpływ na ceny tego kruszcu.

Polska marnuje tekturę o wartości 43 mln zł rocznie przez zbyt duże opakowania

Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96. Głównym sterownikiem wzrostu stała się zwiększone zainteresowanie inwestorów złotem jako środkiem ochrony przed inflacją. W opinii banku 2022 rok pod wieloma względami będzie różnił się od 2021 roku – eksperci spodziewają się bowiem odwrócenia większości trendów, które w minionym roku zdeterminowały decyzje inwestycyjne.

cena złota prognozy

Do końca roku oczekuje się na stopniowy trend spadkowy. Pod koniec czerwca cena zamknięcia będzie na poziomie $2306. Następnie gwałtownych wzlotów czy spadków nie będzie. Cena zamknięcia w grudniu prognozowana jest na poziomie $2305. Wydzieliłem pięć obszarów na tygodniowym wykresie rbnz meeting cenowym złota w stosunku do dolara USA dla lokalnego byczego trendu, który się rozpoczął pod koniec 2018 r. Jak widać cena znajduje się w obszarze konsolidacji i bliska jest ostatniemu, piątemu poziomowi, dolna granica którego pokrywa się z obszarem 2 globalnego trendu.

Poranny przegląd rynków. Tajwan nie zaszkodził dolarowi, pomógł mu natomiast Fed

Dobre wiadomości dla inwestorów długoterminowych są takie, że w 2024 r. „Co najważniejsze, wysoki wzrost i z pozoru stabilne ceny doprowadziły do gwałtownego wzrostu ryzykownych klas aktywów, a w szczególności kryptowalut. Za uncję, będzie można mówić o załamaniu długoterminowej tendencji wzrostowej. Takiego ryzyka lepiej nie lekceważyć w sytuacji, kiedy walka banków centralnych z inflacją może zająć lata.

Wyniki za I półrocze okazały się znacznie lepsze od zanotowanych rok temu. W efekcie inwestorzy coraz chętniej kupują akcje spółki. Mimo nadziei związanych ze spadającą ceną surowca, rynek nie pozostawia złudzeń.

Dolar słabnie, złoto drożeje Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu FED podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Była to decyzja zgodna z oczekiwaną, a cały dotychczasowy cykl podwyżek w tym roku sprawił, że stopy procentowe znalazły się w przedziale 2,25-2,5 proc. Podczas ostatniego cyklu podwyżek, do osiągnięcia tego pułapu potrzeba było trzech lat.

Za wzrost cen złota i prognozy na najbliższe lata odpowiedzialna jest sytuacja na świecie. Pandemia wirusa Covid-19 wstrząsnęła całym światem, w tym także światowymi gospodarkami. Zapowiadana wysoka inflacja w wielu krajach skłoniła inwestorów do poszukiwania pewnej inwestycji, wielu wybrało złoto.

Prognoza ceny złota ekspertów na rok 2022

Konsumenci w skali makro wciąż mają ogromne „covidowe” oszczędności, których wydawanie będzie napędzać zarówno wzrost PKB jak i inflację CPI. Zaryzykuję jednak tezę, że ten pierwszy coraz słabiej, a tą drugą wciąż mocno. Klasyczna recesja – rozumiana jako spadek PKB lub wzrost bezrobocia – moim zdaniem w tym roku nam nie grozi.

Za 9 lat kruszec może być ponad dwa albo nawet cztery razy droższy. Wzrostowi cen złota ma sprzyjać nie tylko inflacja, ale całe rynkowe otoczenie. Wpływ na nie będą miały choćby działania banków centralnych czy napięcia między Zachodem a Wschodem.

Zaś od 1968 roku najważniejsi handlarze spotykali się na rynku złota (z ang. Bullion Market) dwa razy dziennie i określali aktualną cenę kruszcu. Natomiast kolejne lata to, jak widzisz, stały wzrost cen złota. Eksperci przewidują, że do 2024 roku trend pozostanie byczy, a niewielka korekta nadejdzie dopiero w 2025. Co prawda istnieje wiele czynników, które grają dużą rolę w rozważaniach na temat zmian kursu, ale mimo wszystko warto znać techniczne prognozy dla ceny złota.

Czy złoto dalej będzie drożeć? Szalone prognozy na kolejne lata

Przeprowadziłem analogiczną analizę techniczną kursu złota przy pomocy kanałów Fibonacciego na tygodniowym interwale w celu dokonania prognozy na najbliższe 3 miesiące. Jeśli cena przyszła tu, to znaczy, że byczy trend, prawdopodobnie, jest bliski końca. Jednak granice danej strefy mogą okazać mocne wsparcie kupującym i być powodem potężnych cofnięć. Na granicach tych stref znajdują się potężne poziomy wsparcia/oporu, przejście przez które wymaga dużego wysiłku. We wszystkich zachodnich krajach kończy się okres bezprecedensowego wzrostu masy pieniężnej.

cena złota prognozy

Zagrożeniami dla globalnej koniunktury są także zawirowania na chińskim rynku nieruchomości oraz wysokie ceny surowców energetycznych, które uderzają w nastroje konsumentów. Presję na wzrost cen w sklepach napędza związana z wychodzeniem gospodarek z kryzysu dobra koniunktura. To sprawia, że bardziej atrakcyjne inwestorom wydają się aktywa lawerowanie korzystające na wzroście gospodarczym, jak chociażby akcje czy surowce. Jednocześnie fakt, że inflacja okazała się trwalsza od oczekiwań, skłania banki centralne do zaostrzania polityki. Jeśli sprawdzą się prognozy z raportu “In Gold we Trust 2021”, rekord powyżej 2 tys. Dolarów za uncję, jaki padł w ubiegłym roku to dopiero początek.

Eksperci z Coin Price Forecast oczekują, że cena otwarcia 2025 roku wyniesie $2622. Trend wzrostowy będzie trwał do połowy roku i cena osiągnie $3822. Odbudowa będzie dość szybka, wartość XAU będzie rosnąć do połowy 2028 roku i osiągnie poziom $3799.

Cena złota w Wielkiej Brytanii waha się codziennie, zgodnie z kursem funta brytyjskiego i euro – nazywa się to “ceną spot” złota. Lipiec przyniósł delikatny spadek inflacji w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści mają nadzieję, że to dopiero początek dezinflacyjnego trendu w największej gospodarce świata. Kolejny wskaźnik sugeruje inflacyjne przesilenie W lipcu ceny producentów w Stanach Zjednoczonych odnotowały nieoczekiwany spadek. To by potwierdzało narrację, według której inflacyjny szczyt w Ameryce zobaczyliśmy w czerwcu. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.

Bitcoin podwoi cenę, gdy biliony dolarów z BlackRock zaleją rynek kryptowalut

A to i tak lepiej niż gwiazda ostatnich lat – notowania palladu zakończyły rok 2021 ze stratą przeszło 22%. Zawiodła także platyna, która została przeceniona o 10,5%. Generalnierynki metali szlachetnych były w zasadzie jedynym segmentem rynku finansowego, którego nie objęła „hossa wszystkiego” . Inwestycyjnym i ekonomicznym tematem numer jeden roku 2021 bezapelacyjnie została inflacja, która w wielu największych gospodarek świata osiągnęła rozmiary niewidziane od dekad. Inflacja kilkukrotnie przekraczająca oficjalne cele banków centralnych nie spotkała się ze zdecydowaną odpowiedzią tych ostatnich.

Jednakże z kontrariańskiego punktu widzenia sporym plusem jest fakt, że obecnie mało kto wiąże ze złotem większe nadzieje. Królewski metal praktycznie zniknął z radarów głównych mediów finansowych. O złocie od wielu miesięcy jest cicho lub wręcz bardzo cicho. Bo zbytnie „wygrzanie” zainteresowania w 2020 roku zakończyło się straconym dla metali szlachetnych rokiem 2021. Wzrost gospodarczy powinien pozostać dodatni, ale z kwartału na kwartał zapewne będzie coraz słabszy.

Citibank spodziewa się jednak, że w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy kurs spadnie do 1900 dolarów, a w długim okresie utrzyma poziom 1760 dolarów. Notowania metali szlachetnych w ostatnich dniach pozostają pod presją strony podażowej. Wszystko za sprawą powrotu oczekiwań jastrzębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *